Haber

Adana’da Ekim Apartmanı’nın yıkımıyla ilgili dava açıldı

Tutuklanan müteahhitler Tamer Erginkoç ve Cem Akkaya ile tutuksuz teknik uygulama sorumlusu ve inşaat mühendisi Cüneyt Akkaya hakkında Adana’daki Ekim Apartmanı’nın yıkılmasıyla ilgili olarak 22 yıl 6 ay hapis istemiyle dava açıldı. 6 Şubat’ta Kahramanmaraş Pazarcık merkezli 7.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Çukurova ilçesi Yurt Mahallesi’ndeki Ekim Apartmanı’nın yıkımıyla ilgili olarak tutuklanan Tamer Erginkoç ve Cem Akkaya ile tutuklanan Cüneyt Akkaya hakkında Adana Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesinde kurulan Beyin sarsıntısı Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturma , tamamlandı.

Savcılık tarafından hazırlanan ve Adana 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede, eksperin oturduğu apartmanın yıkımına ilişkin raporu da yer aldı.

Raporda, bina yükleri ile ilgili standartlara göre fiyatlandırılan dairenin yapıldığı yerde herhangi bir taşıma gücü veya oturma sorunu tespit edilmediği belirtildi.

Apartman binasının deprem nedeniyle çökmesi için herhangi bir nedenin bulunmadığının bildirildiği raporda, “Binadan alınan beton ve çelik numunelerin 1975 deprem yönetmeliği yükümlülüklerini karşılamadığı sonucuna varıldı. Binanın yapıldığı yıl yürürlükte olan ve hatalı imalattan Tamer Erginkoç, Cem Akkaya ve Cüneyt Akkaya sorumluydu.” terim kullanıldı.

Üretim hatalarından sorumlu davalılar

İddianamede, sanıkların bilirkişi raporu ve tüm belge kapsamına göre özen ve dikkat yükümlülüğüne aykırı hareket ettikleri belirtilirken, şu tespitlere yer verildi:

“Ekim Apartmanı’nın yıkılmasında zemin ile ilgili bir sebep bulunmadığı, apartmanın 1975 deprem yönetmeliği hükümlerine uygun olmadığı, hatalı üretimden inşaat müteahhitleri ve teknik uygulamadan sorumlu inşaat mühendisinin sorumlu olduğu, teknik Cüneyt Akkaya, görsel ve deneysel olarak tespit edilen bina ile ilgili eksikliklerin, çalışmaların tamamlandığını belirterek, hem malzeme hem de personelin Türk Standartları Enstitüsü’ne (TSE) uyma zorunluluğunun bulunduğunu, sanıkların sorumlu olduğunu belirtti. binanın çökmesine neden olan imalat hataları ve binada kullanılan betonun üretim tarihindeki standartları içermemesi.

İddianamede, “Müteahhitler Tamer Erginkoç ve Cem Akkaya ile teknik uygulamadan sorumlu inşaat mühendisi Cüneyt Akkaya’nın denetim görevini yerine getirmediği, binada kullanılan betonun yapım tarihindeki standartlara uygun olmadığı” belirtildi. Binanın yapımında beton kalitesinde eksiklikler olduğu, 42 kişinin öldüğü, 7 kişinin de yaralandığı iddia ve halk adına ‘bilinçli hareketle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak’ suçundan cezalandırılmaları talep ve isteniyor. ihmal’ ifadesi kullanıldı.

22 yıl 6 aya kadar hapis cezası bulunan sanıkların yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.

Müteahhitler suçlamaları reddetti.

Adana’da Ekim Apartmanı’nın yıkılmasıyla ilgili olarak 16 Şubat’ta müteahhitler Cem Akkaya ve Tamer Erginkoç tutuklandı.

Cem Akkaya savcılıkta, “Normalde diğer müteahhitler 6,5 torba çimento koyarken biz 7,5 torba çimento koyuyoruz. İnşaat yaklaşık 3 yıl sürdü. Hakkımdaki suçlamaları kabul etmiyorum.” söz vermişti.

Tamer Erginkoç da, “Söz konusu binada bir blok arasında kot farkından dolayı heyelan meydana geldi. İstinat duvarı istendi ancak diğer bloğun yönetimi duvarın yapılmasına izin vermedi. Otoparkın daralacağını bahane ederek yıkım gerçekleşti” dedi. terimini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu