Haber

Almanya vatandaşlık kurallarını modernize ediyor

BERLİN, 20 Mayıs (Xinhua) — Almanya İçişleri Bakanlığı, ülkenin vatandaşlık kurallarını modernize etmeyi amaçlayan bir yasa tasarısını açıkladı. Taslağa göre birden fazla vatandaşlığa izin verileceği ve vatandaşlık başvurularının kolaylaştırılacağı belirtildi.

Bakanlık tarafından Cuma günü hazırlanan yasa tasarısına göre, vatandaşlığa kabul için gerekli ikamet süresi 8 yıldan 5 yıla indirildi. Uygun dil becerisi, hevesli çalışma veya işte yeterli performans için “özel entegrasyon başarılarınız” varsa, bu süre 3 yıla düşürülecektir.

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, “Ülkemizi demokratik bir şekilde şekillendirmemize yardımcı olabilmeleri için insanların toplumumuzun bir parçası olmasını istiyoruz” dedi. “Vatandaşlığın kazanılması, Almanya’ya olan en güçlü bağlılığı temsil ediyor.”

2021 yılı sonunda Almanya’da yaklaşık 72,4 milyon Alman vatandaşı ve yaklaşık 10,7 milyon yabancı uyruklu kişi yaşıyordu. Bakanlığın verilerine göre yaklaşık 5,7 milyon yabancı vatandaş en az 10 yıldır Almanya’da bulunuyor.

Bakanlık, en az 10 yıldır Almanya’da yaşayan yabancılara verilen vatandaşlık payının kalıcı olarak düşük olduğunu söyledi. 2021’de bu oran sadece %2,45’ti. Orta Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında yapılan bir karşılaştırmaya göre Almanya’da vatandaşlık oranı özellikle düşük.

Adalet Bakanı Marco Buschmann Cuma günü Twitter’da “Hayatını kendi elleriyle çalışarak kazananların vatandaşlık sürecini kolaylaştırıyoruz” dedi. Bakan, “Refah devletinde yaşayan insanlar için kurallar sıkılaştırılacak. Bulmayı ve çalışmayı teşvik ediyoruz ve refah devletine değil, işgücü piyasasına göç etmek istediğimizi gösteriyoruz” dedi.

Reform, ırkçı, insanlık dışı veya Yahudi aleyhtarı eylemler gibi çeşitli yanlışlara bulaşanların vatandaşlık başvurularını engellemeyi amaçlıyor. İçişleri Bakanı Faeser, “Bu konuda hiçbir tolerans göstermeyeceğiz” dedi.

salipazariajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu