Ekonomi

Arz kesintileri uzadıkça petrol yükseliyor

Petrol, OPEC+ liderleri Suudi Arabistan ve Rusya’nın yıl sonuna kadar arz kesintilerini uzatacaklarını ve küresel piyasayı sıkılaştıracaklarını duyurmasının ardından Kasım ayından bu yana en yüksek seviyesine yakın seyrediyor.

ABD ham petrolü, Salı günkü çifte duyurunun ardından varil başına 87 dolar civarında işlem görerek yüzde 1,3’lük bir artışa yol açtı. Yatırımcılar kesintilerin hacmini tahmin etse de süreleri beklenmedikti.

Riyad ve Moskova’nın stratejisi stokların daha da azaltılmasına yardımcı olurken, piyasanın önemli zaman dilimlerini daha yüksek taraflı bir fiyatlandırma modeline doğru itecek. ABD ham petrolüne yönelik en yakın iki Aralık kontratı arasındaki fark, 2022 ortasından bu yana en geniş seviyesine ulaştı.

Petrol, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu ve müttefiklerinin daha sonra ek gönüllü kesintilerle desteklenen küme çapında arz kesintileri konusunda anlaşmaya varmasının ardından bu çeyrekte keskin bir şekilde yükseldi. Uluslararası Enerji Ajansı’nın küresel ham tüketimin rekor düzeyde olacağını tahmin etmesi üzerine üretim kısıtlamaları getirildi.

ANZ Group Holdings Ltd., aralarında Adelaide Timbrell’in de bulunduğu analistlerden gelen bir notta, “Petrol arzına yönelik daha fazla kısıtlama, petrol fiyatlarının iyi bir şekilde desteklenmesini sağlamalıdır. Üretim kısıtlamalarının bir sonucu olarak piyasanın stoklarda büyük düşüşler görmesi muhtemeldir.” dedi.

Rapora göre Goldman Sachs, OPEC+’nın hamlelerinin fiyat görünümüne yönelik yukarı yönlü riskler getirdiğini söyledi. Bankanın analistleri, Brent’in karını varil başına 100 doların üzerine çıkaracağı senaryo da dahil olmak üzere çeşitli senaryoların ana hatlarını çizdi, ancak bunun temel bir durum olmadığını vurguladılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu