Ekonomi

Asya borsaları Çin’in büyüme hedefini değerlendiriyor

Asya-Pasifik borsaları, yatırımcıların parlamento oturumlarında Çin’in büyüme beklentilerini değerlendirmeleri ve bir haftalık ekonomik bilgileri beklemeleri nedeniyle Pazartesi günü karıştı.

Avustralya’da S&P/ASX 200 Endeksi, ekonomistlerin faiz oranlarında 25 baz puanlık bir artış görmeyi beklemesiyle Avustralya Merkez Bankası’nın Salı günü alacağı karar öncesinde yüzde 0,6 yükseldi.

Nikkei 225 yüzde 1,21 ve Topix yüzde 0,9 yükseldi. Güney Kore’de Kospi yüzde 0,4 ve Kosdaq yüzde 1,01 yükseldi ve ülke enflasyonu Şubat ayında daha da düştü.

Çin anakarasında, Şanghay Bileşik yüzde 0,2 düştü ve ardından Çin Başbakanı Li Keqiang’ın Pazar günü ülkenin hükümet çalışma raporunu yayınlamasının ardından Shenzhen Bileşik yüzde 0,32 düştü. Hang Seng endeksi Hong Kong’da yüzde 0,35 düştü.

ABD tarım dışı bordroları, bu hafta ana odak noktası olacak ve Fed’i daha düşük faiz artırım oranlarını sürdürmeye sevk edecek işe alımları görme beklentileri olacak.

Hazine getirilerinin son zirvelerinden düşmesi ve yatırımcıların hâlihazırda uygulanan Fed artışlarının kümülatif etkisini tartması ve merkez bankasının bu haftaki yorumları sindirmesiyle Wall Street’teki hisse senetleri haftayı yükselişle tamamladı.

Dow Jones Sanayi Ortalaması yüzde 1,17, S&P 500 yüzde 1,61 ve Nasdaq Composite yüzde 1,97 yükseldi. Gösterge niteliğindeki 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi %4 eşiğinin altına düştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu