İş

Bakan Işıkhan: Türkiye ekonomisi kırılgan bir yapı değil

Bakan Işıkhan: Türkiye ekonomisi kırılgan bir yapı değil

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, “Devlet olarak çalışma barışının sağlanması ve enflasyonun olumsuz etkilerine karşı işçilerimizin haklarının korunması için azami gayret gösteriyoruz. Türkiye ekonomisinin iyi durumda olmadığını özellikle vurgulamak isterim. Kolayca çökecek kırılgan bir ekonomik yapı.”

Bakan Işıkhan, Hak-İş Konfederasyonu’nun Ankara’da düzenlediği ‘Cumhuriyet’in 100. Yılı Türk Çalışma Hayatı Sempozyumu’na katıldı. Filistin’de yaşanan hastane, ibadethane ve okul bombalamalarına ilişkin Işıkhan, hiçbir savaş hukukunun bu tür saldırılara izin veremeyeceğini belirterek, “Çocukların ve masum sivillerin zarar gördüğü hiçbir çatışma asla meşru kabul edilemez. İsrail yönetimi Hiçbir kural tanımayan bu durum katliam düzeyindedir.” “Kadın, çocuk, yaşlı, engelli başta olmak üzere masum sivillere yönelik zulmün bir an önce sona ermesi gerekiyor. Şunu çok iyi bilmeli ki biz her zaman mazlumların, mağdurların yanında olduk. Adeta hedef gösteren bir terör örgütü gibi. kadınlar, çocuklar, yaşlılar ve engelliler dahil tüm masum sivillere vahşice ve vahşice saldırıyor.” “Bizi katleden tüm zalimlerin karşısındayız” dedi.

‘ÖRGÜTLENMENİN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRDIK’

Sendikal faaliyetlere yönelik çalışmalarına değinen Işıkhan, çalışma barışının sağduyu ve istişare yoluyla sağlanması yönünde önemli düzenlemeler yapıldığını söyledi. Atılan en önemli adımlardan birinin 2012 yılında yürürlüğe giren kamu çalışanlarına yönelik toplu sözleşme hakkı olduğunu kaydeden Işıkhan, “Ayrıca 29 yıl sonra 2012 yılında Avrupa Birliği normlarına ve Uluslararası Çalışma Şartlarına uygun olarak Örgütlenme kurultayları, askeri darbe sonucu oluşan sendika mevzuatımızı yeniledik.” Kanunla Sözleşmeyi yeniden düzenledik. Hayata geçirdiğimiz yasal düzenlemelerle örgütlenmenin önündeki engelleri kaldırdık. Sendikalaşma oranlarını ve sendika oluşumunu kolaylaştırdık, kısıtlamaları kaldırdık. 2013’te yüzde 9,21 olan sendikalaşma oranını 2023’te yüzde 14,76’ya çıkardık. Bugün “2 milyon 421 bin 940 sendikaya üye personelimiz ve çalışma arkadaşımız var. Sivil toplumun ve sendikalaşmanın önündeki engelleri kaldırdık,” “dedi.

‘HİÇBİR ZORLUK BİZİ YOK EDEMEZ’

Işıkhan, ekonomiye ilişkin de şunları kaydetti: “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Orta Vadeli Programımız, 12. Kalkınma Planımız ve enflasyonla mücadeleye yönelik yol haritamız sadece güncel sorunlara çözüm olmakla kalmayacak, aynı zamanda da çözüm olacaktır. Ekonomideki istikrarlı büyümeye önemli katkı sağlıyor.” Bakanlık olarak çalışanlarımızı korumak için gerekli tedbirleri almaya devam ediyoruz. Biliyorsunuz göreve gelir gelmez ilk işimiz asgari fiyattaki ılımlı artışı belirlemek oldu. Çok şükür tüm tarafların ortak mutabakatı ile asgari ücreti enflasyona karşı çalışanlarımızın haklarını koruyacak düzeye çıkardık. Hemen ardından kamuda toplu iş sözleşmeleri yapıldı. Hak-İş Konfederasyonunun değerli katkılarıyla Mayıs ayında 2023 yılı için bağlayıcı olan 2023 Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Sözleşmesi Protokolünü imzaladık. Çerçeve protokolü ve imzalanan toplu iş sözleşmeleri ile kamuda çalışan çalışanlarımızın mali ve sosyal haklarında değerli kazanımlar elde ettik. Devlet olarak çalışma barışının sağlanması ve işçilerimizin haklarını enflasyonun olumsuz etkilerine karşı korumak için azami çaba gösteriyoruz. Türkiye ekonomisinin öyle kırılgan, öylece çökecek bir ekonomik yapı olmadığını özellikle vurgulamak isterim. Ülkemiz, onlarca sıkıntıya, onlarca iç ve dış saldırıya maruz kaldığı yıllarda bile rekor büyüme oranlarıyla yılları kapattı. Hiçbir zorluk bizi yıldıramaz, yolumuzdan alıkoyamaz. “Devamlı yatırımlarımız, ihracattaki ilerlememiz ve istikrarlı büyümemizle Türkiye artık daha büyük ve uzun vadeli hedefler belirledi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu