Haber

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Kadına yönelik şiddet İslam’a göre suç ve günahtır

Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Milletlerarası Çaba Günü münasebetiyle bir ileti yayınladı.

“Kadına yönelik şiddet, bu dokunulmazlıkları ihlal ettiği ve kadının yaratılıştan getirdiği hakları çiğnediği için İslam’a göre suç ve günahtır” diyen Erbaş,

“Sevgili Peygamberimizin ‘Sizin en hayırlınız, kadınlarına karşı en güzel davrananlarınızdır.’ halindeki hadis-i şerifi, bayan ve erkek ortasındaki türel ve ahlaki münasebetin merkezine nezaket, hakkaniyet, hürmet ve sevgi üzere manaları bütünüyle kuşatan ‘güzel davranışı’ yerleştirmesiyle dikkat caziptir. Kız çocukları ve bayanlar hakkında cahiliye zihniyetinin ürettiği olumsuz algı ve tavırları bütünüyle reddeden Peygamber Efendimiz, bayana yönelik şiddet ve hak ihlali içeren inanış ve davranışları İslam’ın rahmet yüklü mesajlarıyla ıslah etmiştir. Dolayısıyla kadına karşı şiddetin, merhametsiz, vefasız, haksız ve adaletsiz bir tutumun, İslam Peygamberinden ve onun yaşantısını şekillendiren Kur’an-ı Kerim’den kendisine referans bulması imkansızdır” ifadelerini kullandı.

‘KADINLARIN İTİMAT VE HUZUR İÇİNDE YAŞADIĞI ORTAMLAR OLUŞTURMAMIZ GEREKMEKTE’

İnsanlık olarak, bayanların ferdi ve toplumsal manada yaşadıkları sıkıntıların üzerinde düşünülmesi ve şiddete giden yolların kapatılması gerektiğine dikkat çeken Erbaş,

“Kadınların inanç ve huzur içinde yaşadığı ortamlar oluşturmamız gerekmektedir. Eğitim alma, bilgi ve yetilerini toplumun gelişimi için kullanma, faziletli jenerasyonlar yetiştirme ve Allah karşısında sorumlu bir insan olarak düzgünlüğün yeryüzünde yayılması ismine çaba sarf etme yolunda bayanlarımıza takviye olmalıyız. 25 Kasım Bayana Yönelik Şiddetle Çaba Günü vesilesiyle yapılacak aktifliklerin ve farkındalık çalışmalarının berbatlığın bir modülü olan şiddetin önlenmesine ve güzelliğin dünyamıza hükümran olmasına katkı sunmasını temenni ediyorum.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu