İş

EYT kanun teklifi TBMM’ye sunuldu: 4 maddeden oluşuyor

Yaşlı Emekliliğine ilişkin düzenlemeyi içeren kanun teklifi Meclis Başkanlığı’na sunuldu.

AK Parti Küme Başkan Yardımcısı Muhammet Emin Akbaşoğlu, EYT faturanın detaylarını açıklıyor

Bugün tarihi bir gün. Çünkü bir sözümüzü daha yerine getirmenin mutluluğu içindeyiz. 5 adım atalım dedik. Asgari ücretle ilgili yasal düzenlemeyi, memur ve aylık düzenlemesini, 3600 ek gösterge düzenlemesini, 500 bine yakın sözleşmeli çalışanın takıma ve EYT’ye geçişini yapacağız dedik. 2021’de 2022 bütçesini tartışırken bunları konuştuk. Şimdiye kadar 4 tanesini hayata geçirdik. Sıra EYT’de dedik. Şu anda arkadaşlarımız AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak EYT ile ilgili kanun teklifimizi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunuyorlar.

Tüm sosyal güvenlik sistemlerinde 3 temel aranır. Sigorta süresi, prim ödeme günleri, yaş kuralı. Bu çerçevede kamuoyunda EYT adı altında oluşan platformların, derneklerin ve çeşitli yapıların talepleri söz konusu olmuş, EYT platformları 2022 yılında hem AK Parti’yi hem de MHP’yi farklı zamanlarda ziyaret ederek taleplerini dile getirmiş, özellikle bu açıklamaları ortaya koyduğumuzda, prim ve sigorta süresini doldurmanın yanı sıra yaşlı olan birçok kişinin taleplerini de bizlere ilettiler. Yaş şartının kaldırılması talep edildi. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konunun çözülmesi yönündeki talimatı çerçevesinde çalışmaları ortaya koyduk ve Cuma günü yapılan müzakereler sonucunda teklifimiz kanundaki son şekliyle teklife dönüştü. Biz bu teklifi TBMM’ye sunduk. Öncelikle belirtmek isterim ki 2023 yılında 2 milyon 250 bin çalışanımızı doğrudan etkileyen bu değerli tarihi reform yaklaşık 5 milyon çalışanımıza bu konuda dokundu ve onların dertleriyle uğraşanların durumlarına yönelik bir düzenlemeyi de içeriyordu. sağlam bir irade ile tüm milletimizin, toplumun her kesimine olumlu dokunuşlarla refahın sağlanmasıdır. Ekonomide büyük bir sıçrama yaparak seviyesini yükselten milli ekonomi modeli ve başarılı bütçe yönetimi için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a şükranlarımı sunuyorum.

Bu, güçlü bir iradenin, istikrarın ve güvenin, büyük ve güçlü Türkiye vizyonunun, güçlü Türkiye vizyonunun sonucudur.

3 şey ayarlıyoruz. 4 maddeden oluşan bir teklif. Bunlardan 2’si asliye, 1’i icraya ve biri de yürütmeye aittir. Sade, basit ve uygulaması basit, hakları genişleten genel ve kapsamlı bir şekilde EYT’ye özgü bir düzenleme içermektedir.

EYT platformlarımız yaş şartının kaldırılmasını talep etti. Mevzuata göre prim gün sayısını ve çalışma süresini dolduran herkesin kendi mevzuatı çerçevesinde yaş farkı olmaksızın emekli olma hakkı bulunmaktadır. SSK, Bağkur, Emekli Sandığı’nda geçerlidir. Yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren yaş sorunu ortadan kalkacaktır. Yürürlükteki mevzuatla 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalılık süresine giren çalışanlar yaş kuralı olmaksızın emekli olacak.

İkinci olarak çalışma hayatını desteklemek ve bunu tescil sürecinde devam ettirmek, üretimin, ihracatın, ekonominin büyümesinin bu konuda kesintiye uğramaması amacıyla 5 adet getirerek bu konudaki sosyal güvenlik primini işyerlerine getiriyoruz. Bu konuda işyerlerine işaret eder, her çalışan emekliliği hak eder ve işyerinde 10 gün emekli olur. Hazine, bu kanun teklifi kapsamında yeniden işe başlayacak durumda olan tüm çalışanlar için yaklaşık 500 lira destek vermeyi taahhüt ediyor ve yüzde 5 takviye primi veriliyor.

Üçüncüsü ise yaptığımız düzenleme ile kadroya geçen ve taşeron olarak bilinen yüzbinlerce arkadaşımızın tamamı için düzenleme yapıyoruz. Buna göre, 23-24 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 23-24. maddelerinde düzenlenen bu çalışanların geçici emekliliğe hak kazanmaları halinde iş sözleşmelerinin zorunlu olarak feshedilmesine ilişkin düzenlemeyi kaldırıyoruz. Bu konuda kanun teklifi kapsamında yüzbinlerce insanımızın zorunlu emekliliğini ortadan kaldırıyoruz.

Bu irade, Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu güçlü bir iradedir. AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak kısaca sürecine değindiğim bu yaklaşımın çerçevesinde olduğunu söylemekten, elhamdülillah memnuniyetle karşılıyoruz ve o 5. adımı atıyoruz. Bu teklifin tüm EYT’lilere ve emekçi kardeşlerimize hayırlı olmasını diliyorum.

Haberin Detayları Geliyor…

Son dakika gelişmelere anında ulaşmak için Haber7 uygulamasını akıllı cihazlarınıza kullanabilirsiniz. (iOS, Android)Twitter’da yapabilirsin @haber7Hesabınızı takip edebilirsiniz.

Uygulama mağazası Google Oyun Takip et

habergolbasi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu