Haber

Görme engellilerden ve kırmızı kartlardan taraflara YSK: Pazar günü de görüşemeyeceğiz.

Ogün Akkaya

ANKARA– Altı Nokta Körler Derneği ve Türkiye Körler Federasyonu’nun da aralarında bulunduğu görme engelliler dernekleri, engelliler haftası kapsamında Güvenpark’ta basın açıklaması yaptı.

Görme engelliler sorunlarını dile getirerek “Örgütlü mücadelemiz yaşasın”, “Burada engelli siyasetçiler nerede?”, “Engelliler adına söz hakkı var”, “Fırsat, görev ve hakta eşitlik” gibi sloganlar attılar. ’, ‘Seçilme hakkı varsa engelliler Meclis’e gider’.

‘ÖZÜRLÜLERİN BAĞIMSIZ OYUNUN ŞABLONUNU YAPMIYORLAR’

Altı Nokta Körler Derneği Genel Başkanı Fermani Kurtel, iktidar ve muhalefetin görme engellilerin sorunlarını görmezden geldiğini söyledi. “Bizi yok sayarsanız pazar günü görüşmeyiz” diyen Kurtel, görme engellilerin yaşadıkları birçok sorun olduğunu ve bu noktada erişilebilirlikten çok uzak olduklarını söyledi. Kürt dedi ki:

“Kendisine bakamayanlara ve onlara yardım edenlere ödenen ücret 4 bin lira civarında. Eskiden asgari ücret seviyesinde olan bu ücretler artık eridi. gün.Erişilebilirlik ertelendi.Önümüzdeki tüm engelleri kaldırın.YSK’ya sesleniyoruz, yasa çıktı ama nedense yasaya uymuyorlar.Şablon Engellilerin bağımsız oy kullanmasını düzenlemiyorlar.”

‘NASIL OY VERECEĞİM’

Türkiye Görme Engelliler Derneği Başkanı Fatih Karadayı, Türkiye’nin farklı bölgelerinden sorunlarını dile getirmek için geldiklerini ve erişilebilir oy hakkı istediklerini söyledi. Karadayı, “Şablonlar Braille basılmadı. Nasıl oy kullanacağım? Siyasiler hiçbir zaman engellilerin derdinden bahsetmedi. YSK, hazırlaması gereken şablonları bir yılı aşkın süredir hazırlamadı. Görme engellilerin nasıl oy kullanacağını düşünmediler. YSK yasal zorunluluğu değerlendirmedi. Bu durum siyasi katılımı da engelliyor. “Oyların gizli kullanılmasından endişe duyuyoruz. Aileleri dahil yirmi milyonluk nüfus yok sayılıyor.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu