Haber

Irak: OPEC + petrolünün yüzde 11’ini biz üretiyoruz

Irak Petrol Pazarlama Şirketi (SOMO), Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) dışı birtakım üretici ülkelerden oluşan OPEC+ kümesi tarafından üretilen 43 milyon varilin yüzde 11’ini Irak’ın ürettiğini belirtti.

Irak’ın yarı resmi El-Irakiyye televizyon kanalına açıklamalarda bulunan SOMO Genel Müdür Yardımcısı, OPEC’in Irak temsilcisi Saadun Muhsin, OPEC+ kümesinin günlük petrol üretimini 2 milyon varil azaltma kararından duyduğu memnuniyeti söz etti.

Bu kararın global piyasaların dengelenmesinde kıymetli rol oynadığını aktaran Muhsin, petrol üretiminde azaltma kararının tüm ülkeleri üretim ölçülerine nazaran değişen oranlarda kapsadığını söyledi.

Kararın Irak’ın petrol ihracatını etkilemediğini, bunun yerine yerli üretimde azalmaya neden olduğunu aktaran Muhsin, “OPEC+ grubu günde 43 milyon varil üretiyor ve bu üretimin yüzde 11’i Irak’a ait. Dolayısıyla üretimi iki milyon varil azaltma kararıyla Irak’ın üretimi de tıpkı oranda düşmüş oluyor.” ifadelerini kullandı.

OPEC+ grubunun 3 ve 4 Aralık’ta yapacağı toplantıya işaret eden Muhsin, “Mevcut kararın sürdürülmesine, yeni bir azaltma yapılmasına yahut üretilen ölçülerin artırılmasına ait gelecekte verilecek karar, piyasa durumunu dikkate alacak ve bir istikrar yaratmayı amaçlayacaktır.” diye konuştu.

Kovid-19 salgının yansımaları, global iktisattaki yavaşlama ve Rusya- Ukrayna savaşı nedeniyle önemli dalgalanmalar yaşandığına dikkati çeken Muhsin, fiyatların gelecek yıl varil başına en az 85-95 dolar ortasında değişebileceği öngörüsünde bulundu.

Ne olmuştu?

OPEC+ kümesinin güç ve petrol bakanları, Avusturya’nın başkenti Viyana’da 5 Ekim’de düzenlenen toplantıda, günlük petrol üretimini kasımdan itibaren 2 milyon varil azaltma kararı almıştı.

Bu karar üzerine Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby, 11 Ekim’de ABD Lideri Joe Biden’ın, Suudi Arabistan ile ilişkileri yeniden gözden geçirdiğine dair açıklamalarda bulunmuştu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Farhan ise ülkesinin ABD ile stratejik ilişkilere sahip olduğunu ve ham petrol üretiminde azaltmaya giden OPEC+ kararlarının ekonomik nedenlerle alındığını ifade etmişti.

OPEC+ kararının siyasi olduğu ve Ukrayna-Rusya Savaşı’nda Rusya’ya takviye manasına geldiğine ait yorumlar yapılmış ve tenkitlerden en büyük hissesi örgütün önde gelen ortağı durumundaki Suudi Arabistan almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu