Haber

Japonya Savunma Bakanlığı: Çin ile Tayvan arasındaki askeri denge Çin’in lehine değerlendiriliyor

Japonya Savunma Bakanlığı, “Japan Defence 2023” başlıklı 5 yıllık savunma raporunda, Çin ile Tayvan arasındaki askeri istikrarın Çin lehine ilerlediğini değerlendirdi.

Kyodo News’in haberine göre bakanlık, “Japan Defence 2023” adlı 5 yıllık savunma hedefleri ve programı hakkında bir rapor hazırladı.

Raporda, Çin’in askeri faaliyetlerinin Japonya ve uluslararası toplum için “endişe verici bir soruna” dönüştüğü, Çin ile Tayvan arasındaki askeri dengenin ise Çin lehine değiştiği kaydedildi.

Doğu ve Güney Çin Denizi’ndeki mevcut güç dengesinin Çin tarafından tek taraflı ve güç kullanılarak değiştirildiği iddia edilen raporda, Japonya’nın söz konusu tehdide müttefikleri ve milli gücüyle karşılık vermesi gerektiği belirtildi.

Raporda, Çin’in askeri kapasitesini artıracağı vurgulanan Tayvan çevresindeki askeri tatbikatlarının “Tayvan’ı işgal” simülasyonları içerebileceği iddia edildi.

Savunma Bakanı Hamada Yasukazu yaptığı basın açıklamasında, “Çin’in bu tür faaliyetler düzenlemesi, durumun Çin’in lehine ilerlediğini gösteriyor” dedi. ifadesini kullandı.

Geçen yıl yayınlanan raporda, iki taraf arasındaki güç farkının her geçen yıl arttığına dikkat çekilmişti.

Çin’de, Mao Zidong’un 1949’da iktidara gelmesinden sonra Tayvan’a yerleşen milliyetçi gücün kurucusu Çan Kay-şek (Çan, Kay-şek) ve bazı hükümet üyeleri, 1912’de kurulan “Çin Cumhuriyeti”nin devam ettiğini iddia etmişlerdir. adada. ve bağımsızlığını ilan etmesine rağmen, bu girişim Çin tarafından kabul edilmedi.

Çin’in Birleşmiş Milletler nezdindeki resmi temsilcisi olan Çin Halk Cumhuriyeti, ada üzerinde herhangi bir denetimi olmamasına rağmen, “Tek Çin” ilkesi uyarınca Tayvan’ı kendi toprağı olarak görmektedir.

Pekin yönetimi, Tayvan hükümetinin bağımsız diplomatik ilişkiler kurmasına, BM ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine ve Ada’nın uluslararası statü kazanmasına fiilen bağımsız olmasına karşı çıkıyor. Tayvan yönetimi, birkaç ülke dışında uluslararası alanda tanınmamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu