Haber

Letonya, Çin’den gelen yolcular için Kovid-19’a karşı yeni önlemler alıyor

Letonya, Çin’in Covid-19 salgını tedbirlerini kaldırmasıyla bu ülkeye giden ve bu ülkeden gelen yolculara karşı önlem alan ülkelerden biri oldu.

Baltık Haber Ağı’nın haberine göre Letonya Sağlık Bakanlığı, Çin’e giden ve Çin’den gelen uluslararası uçuşlarda tüm yolcuların uçuş boyunca maske takmasını tavsiye etti.

Ayrıca üçüncü bir ülke üzerinden aktarma yapan yolcular da dahil olmak üzere Çin’den Avrupa Birliği (AB) üye ülkelerine giden tüm yolcuların İngilizce veya geldikleri ülkenin dilinde negatif Kovid-19 test sonuçları göstermelerinin istenebileceği bildirildi. ziyaret ediyorlar.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) verilerine göre ülkede son 7 günde 249 pozitif Kovid-19 vakası kaydedildi.

Ayrıca son bir haftada 12 kişinin virüs nedeniyle hayatını kaybetmesiyle ülkede salgında hayatını kaybedenlerin sayısı 6 bin 177’ye yükseldi.

Letonya’da toplam vaka sayısı 974 bin 529’a ulaştı.

Bakanlık, vatandaşları hatırlatma dozlarında aşı olmaya çağırdı.

Çin’in geçtiğimiz ayın başında Kovid-19 önlemlerini gevşetmesinin ardından ülkede artan vakalar ve kitlesel yayılmadan endişe duyan birçok ülke, Çin’den gelen gezginler için önlem alacaklarını açıklamıştı.

İtalya, İspanya, Fransa gibi AB ülkelerinin yanı sıra ABD, Hindistan, Japonya, Malezya, İngiltere, Avustralya ve Kanada gibi birçok ülke de Çin ve bölgelerinden seyahat eden yolculara test uygulamak ve sağlık durumlarını izlemek için tedbirler açıkladı. .

AB Komitesi de aynı tedbirlerin Birlik genelinde koordineli bir şekilde uygulanmasını talep etmiş ve AB ülkelerinin çoğunluğu bu görüşe katılmıştır.

26 Aralık 2022’de Çin Ulusal Sağlık Komitesi, Kovid-19’un 8 Ocak itibarıyla “A kategorisi salgın hastalık” olmaktan çıkacağını ve Sınır Sağlığı ve Karantina Yasası kapsamında getirilen kısıtlamaların kaldırılacağını kaydetti.

Yeni uygulama ile yurt dışından gelen yolcuların seyahate çıkmadan önce Çin’in büyükelçilik ve konsolosluklarından sağlık kodu almalarına gerek kalmayacağı ve varışta pozitif çıksalar bile merkezi karantinada tutulmayacakları bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu