Haber

Manisa, Mardin, Mersin’de iftar ve akşam ezanı ne zaman okunacak? 18 Nisan Salı Manisa, Mardin, Mersin’de bugün iftar saati kaçta?

Manisa, Mardin, Mersin’de iftar ve ezan ne zaman okunacak? Manisa, Mardin, Mersin’de bugün 18 Nisan iftar saati kaçta? Manisa, Mardin, Mersin iftar saatleri merak edildi. İl ve ilçelere göre iftar ve akşam namazı vakitlerini merak eden vatandaşlar, Manisa, Mardin, Mersin’de akşam namazı ve iftar saati kaçta, ne zaman? 18 Nisan Salı Manisa, Mardin, Mersin il ve ilçelerinde iftar saati kaçta? araştırma yapmak Manisa, Mardin, Mersin İftar kaçta? 18 Nisan Salı Manisa, Mardin, Mersin İftar ve imsak ne zaman? Detaylar burada…

MANİSA, MARDİN, MERSİN’DE AKŞAM NAMAZI SAAT KAÇTA?

Resmi Diyanet’in haberine göre Manisa, Mardin, Mersin’de 18 Nisan akşam namazı ve iftar saatleri şöyle:

  • 18 Nisan Manisa iftar vakti ve akşam namazı:19:56
  • 18 Nisan Mardin’de iftar vakti ve akşam namazı:19:01
  • 18 Nisan Mersin iftar vakti ve akşam namazı:19:25

SAHURUN DİNDEKİ ÖNEMİ

Sahur, oruçluların gece imsaktan önce yedikleri yemektir. Hz. Peygamber (s.a.v.) sahura kalkmış ve ümmetine tavsiye etmiştir (Buhârî, Savm, 29, 50).

Resûl-i Ekrem (sav), sahur yemeğinde “bereket” olduğunu bildirmiş (Buhârî, Savm, 50) ve sahur yemeğinin Müslümanların orucu ile Ehl-i Beyt’in orucu arasındaki en değerli farklardan biri olduğunu belirtmiştir. Kitap (Müslim, Siam, 66). Fıkıhçılar onun sahurla ilgili söz ve uygulamalarına dayanarak sahura kalkıp geciktirmenin sünnet olduğunu söylemişlerdir (Kâsânî, Bedâî’, II, 206).

İFTAR NAMAZI NEDİR?

Peygamberimiz iftar ederken özel yemek aramaz, yemek ayrımı yapmaz, sofrada ne bulursa onu yerdi.

İftar sofrası çok sade, lüksten ve israftan uzaktı. Peygamberimizin yanında Medine’de büyüyen Anas bin Malik (ra), Resûlullah’ın iftarını şöyle anlatır: “Resûlullah (sav), akşam namazından önce birkaç taze hurma ile orucunu açardı. yoksa kuru hurma, yoksa birkaç yudum su ile orucunu açardı.”

Peygamberimiz Allah’ın rızasını kazanmak için rızkıyla oruç tutar, iftar ederken ellerini açar ve şöyle dua ederdi:

“Allahumme lek sumtu ve ala rizkike efartu. (Allah’ım! Senin rızan için oruç tuttum ve senin rızkınla orucumu açtım)”

Allah Resulü, “Her oruçlunun, iftar ettiği zaman reddedilmeyen bir duası vardır” buyurmuştur. Müminlere bu sevinç ve mağfiret zamanında dua etmelerini tavsiye etti. Sahabe Abdullah b. Amr (ra) iftar vaktinde, “Allah’ım! Senden her şeyi kuşatan rahmetinle beni bağışlamanı istiyorum” dedi. namaz kılmasıyla tanınır.

kocasinan-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu