Haber

Mardin Artuklu Üniversitesi’nde sıfır atık çalışmaları devam ediyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen sıfır atık çalışmaları kapsamında Mardin Artuklu Üniversitesi’nde çalışmalar devam ediyor.

Artuklu Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre, sıfır atık çalışmaları doğrultusunda geri dönüşüm, atıkları azaltma, israfı önleme, atıkları kaynağında ayırma, enerji tasarrufu, çevre kirliliğini azaltma, bitirme ve eğitim faaliyetleri gibi faaliyetler yürütülüyor.

Kampüs içerisinde devreye alınan kompost makinesi ile üniversitede toplanan atıklardan kompost gübresi elde edilmektedir. Kampüsten çıkan organikler çevreyi kirletmeden kompost gübreye dönüştürülüyor.

Üniversitede sıfır atık ve çevre konusunda farkındalık yaratmak, yapılan çalışmaların öğrenciler nezdinde daha fazla tanınmasını ve uygulanmasını sağlamak amacıyla sıfır atık öğrenci topluluğu oluşturulmuştur.

Öğrenci topluluğu kampüste eğitimler, sıfır atık odaklı etkinlikler, bilinçlendirme etkinlikleri, stant çalışmaları ve bilgilendirmeler yaparak sıfır atık projesine destek olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu