Haber

Milli Savunma Bakanlığı Tarafından Müttefik Ülkelere Verilecek Hibe Limiti 75 Milyon Liraya Yükseltildi

Milli Savunma Bakanlığı’nın 2023 yılında sözleşme imzalamadan dost ve müttefik ülkelere bağışlayabileceği mal ve hizmet miktarı 50 milyon liradan 75 milyon liraya çıkarıldı.

Milli Savunma Bakanlığı’nın dost ve müttefiklere vereceği hibe miktarının üst sınırını artıran Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. 1 Ocak 2023’te yürürlüğe girecek kararda, “2023 yılında bir anlaşma akdedilmeksizin, dost ve müttefik devletler ile bu devletlerdeki kamu veya özel kurum ve kuruluşlara hibe, takas veya mal veya hizmet yardımları, özel kurum ve kuruluşlar açısından kanun hükümleri saklı kalmak kaydıyla, para ihracında uygulanacak parasal sınır 75 milyon lira olarak belirlendi.”

PROTOKOL TARAFINDAN SAĞLANABİLECEK MAL VE HİZMETLER 41 BAŞLIKTA TOPLANMIŞTIR

Karar kapsamında sözleşmesiz temin edilebilecek mal ve hizmetlerin listesi de yayınlandı. 41 maddelik listenin başında silah ve mühimmat ile bunların yedek parçaları yer aldı.

Listenin devamında insansız hava araçları, drone ve anti-drone’lar, askeri kıyafetler, kara, deniz ve hava araçları ve bunların alt sistemleri ve yedek parçaları, resmi olmayan askeri yayınlar, kitap, dergi ve broşürler, jeneratör ve yedek modüller, fuel oil , danışmanlık hizmetleri. , uzman grup desteği, gemiler, platformlar, muhabere ve bilgi, mayınlı alanların keşfi ve temizlenmesi amaçlı sistem malzemeleri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu