Ekonomi

Samsun’da İçme Suyunda Yüzde 15 İndirim

Samsun Büyükşehir Belediyesi (SBB) Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Muhteşem Genel Kurulu’nda, il genelinde konutlarda kullanılan içme suyunda yüzde 15 indirim yapılması önerisi kabul edildi. Yeni tarifeye göre 1. grup konut içme suyunun metreküp birim fiyatının 19,32 TL’den 16,42 TL’ye düşürülmesine karar verildi.

SASKİ Genel Kurulu, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir başkanlığında “Su ve atık su tarifelerinde değişiklik” konusunu görüşmek üzere Meclis Toplantı Salonu’nda toplandı. Tarife değişikliği unsuru Meclis’te kabul edilerek komisyona devredildi. Plan, Bütçe, Hukuk ve Teknik İşler Komisyonu’nda görüşülen teklif, Meclis’e geri gönderildi. İndirim teklifi Meclis’te 15 dakikalık komisyon görüşmesinin ardından yeniden değerlendirildi.

“Suya üçüncü kez indirim yapacağız”

Göreve geldiklerinden bu yana üçüncü kez içme suyunda indirim uygulayacaklarını belirten Belediye Başkanı Mustafa Demir, “2023 yılının mayıs ayında suya yüzde 20 oranında zam uyguladık. Yargıda dava vardı, tartışılıyordu. Bugün olağanüstü bir genel karar alarak suya indirim uyguladık.” “Yönetim kurulu kararı aldık. ‘Siz seçimden fazlasını yapıyorsunuz’ diyenlere, geçen yıl mayıs ayında fiyat artışı yapmıştık, daha önce 2 kez daha yaptığımız gibi yeniden indirim yapma kararı aldık. Suyu üçüncü kez indirimli aldık” dedi.

“Yüzde 15 indirimle içme suyu tarifesinde 9. sıradan 16. sıraya yükseldik.”

Su tarifesi fiyatında 30 büyükşehir belediyesi arasında 16’ncı sıraya düştüklerini dile getiren Başkan Demir, “İndirim öncesinde büyükşehirler arasında en pahalı su tarifeleri listesinde Samsun 9’uncu sırada yer alıyordu. yüzde indirimle 30 büyükşehir belediyesi arasında 16’ncı sıraya düştük. İçme suyumuz Çakmak Barajı’ndan geliyor, oradan motorlarla arıtmaya gidiyor, oradan da pompayla şehre geliyor, burada arıtıldıktan sonra arıtılarak evlere gönderiliyor. 1 litre su 5 kez pompadan geçerek pompalanıyor. Bu da ciddi bir elektrik maliyeti yükünü beraberinde getiriyor. Güneş enerjisi projemiz tamamlandığında tükettiğimiz suyun yüzde 65’ini üretmiş olacağız. 30 MW hakkımızı hayata geçirdiğimizde tüm elektrik giderlerimizin maliyeti sıfır olacak. Halihazırda konutlarda kullanılan içme suyunda indirim yaptık. Ayrıca ödeyemeyenlerin suyunu da kesmiyoruz. su borcu var. Belediye olarak biz ödüyoruz. Şehrimizde kimsenin suyu yok. “Parasını ödeyemediği için susuz kaldı” dedi.

Vatandaşlardan toplanan su parasının şehrin altyapı ve hizmetleri için kullanıldığını vurgulayan Mustafa Demir, “Kahramanlık ve popülist yaklaşımlarla hareket etmek bu şehre yapılan en büyük haksızlıktır. Verimli ve vizyoner projeler, kaliteli yatırım devletin hakkı ve kanunudur. Bu şehir bir daha yıkılmasın diye yaptıklarımızı yapmak marifettir.” Bunu göstermemiz gerekiyor. Dünyadaki süremizi tamamlayıp göç edeceğiz. Gelecek nesillerin yaptıklarımızdan şikayet etmemesi için karşı konulmaz bir özen gösteriyoruz. Tüm yatırımlarımızı, projelerimizi buna göre yaptık. Geçmişte yapılan birçok şeyi millileştirmek, yıkmak, yeniden yapmak zorunda kaldık. Bunu neden yaptılar? Bunu ben söylemiyorum. O günün fırsatları bu kadarına yol açtı. Biz o günlerin fırsatlarını gördük ve yatırımlarımızda bunlara dikkat ettik. Şu anda su tarife sıralamasında 16. sırada, tam ortasındayız. Tüm vatandaşların bu konuda anlayışlı olmalarını ve ödedikleri paranın büyük kısmının kendilerine hizmet için kullanıldığını bilmelerini istiyorum. ” şeklinde konuştu.

Söz konusu madde tüm meclis üyelerinin oybirliğiyle kabul edilerek karara bağlandı.

Su tarifelerinde yüzde 15 indirim sonrası

İndirimin ardından Samsun’da 1. grup konut abonelerine yönelik 1 m3 içme suyunun birim fiyatı 19,32 TL’den 16,42 TL’ye düştü.

2’nci küme konut abonelerine 1 m3 içme suyu birim fiyatı 16,56 TL’den 14,08 TL’ye düştü.

3’üncü grup konut abonelerine yönelik 1 m3 kireç suyunun birim fiyatı 13,64 TL’den 11,59 TL’ye düştü.

Ayrıca 1. grup kırsal su birim fiyatı 4,83 TL’den 4,11 TL’ye, 2. grup kırsal su birim fiyatı 4,14 TL’den 3,52 TL’ye, 3. grup kırsal su birim fiyatı ise 4,14 TL’den 3,52 TL’ye yükseldi. Fiyatı da 3,41 TL’den 2,90 TL’ye düştü.

Şu anda 12 aylık ağırlıklı ortalama su satış fiyatının aylık TÜFE ile 23,27 TL olması beklenirken, yüzde 15 indirimin ardından 12 aylık ağırlıklı ortalama su satış fiyatı aylık TÜFE ile 20,60 TL’ye geriledi. -SAMSUN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu