Teknoloji

Samsung, Exynos 2500 ile ilk kez Qualcomm’un Snapdragon’unu geçebilir

Daha önceki bazı söylentiler, önümüzdeki yıl sunulacak Samsung Galaxy S25 serisinin Exynos 2500’ü kullanabileceğini ve Samsung’un 2026 Galaxy S serisinde “Dream Chip”e geçeceğini iddia ediyordu. Yeni ortaya çıkan bir söylenti ise, Exynos 2500 hakkında heyecan verici yeni detayları ortaya koyuyor. Buna göre Exynos 2500, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 4’ün performansını geride bırakacak.

Samsung, Galaxy S22 serisinde kendi ürettiği Exynos 2200 işlemcisini kullanıyordu. Ancak aşırı ısınma ve düşük performans sorunları, Samsung’un daha sonraki pek çok Samsung Galaxy S serisi telefonlarda Qualcomm Snapdragon işlemcileri kullanması ile sonuçlandı.

Bu yıl da Güney Kore, Hindistan ve Orta Doğu gibi bazı bölgelerde Galaxy S24 ve Galaxy S24+ modellerinde Exynos 2400 kullanıldı. Ancak üst seviye Galaxy S24 Ultra, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 işlemci ile çalışıyordu.

Galaxy S24 serisinde kullanılan Exynos 2400 işlemci, önceki sürümlere göre daha iyi bir performansa sahip. Qualcomm 8 Gen 3 performans açısından hala önde olsa da, daha uygun maliyetli Exynos artık rekabet edebilecek kadar yakında yer alıyor. Bu da, Exynos 2500’ün önünün açık olduğunu gösteriyor.

Samsung, dünya çapında 3nm Gate Allaround (GAA) sürecini seri üreten ve aynı zamanda bu teknolojiyi yarı iletken çiplerde uygulayan ilk şirket oldu. Bu ayın başlarında Samsung’un, 3nm çip setlerinin seri üretimi için küresel Elektronik Tasarım Otomasyonu (EDA) şirketi Synopsys ile ortaklık kurduğu bildirilmişti. BusinessKorea’nın son haberine göre Samsung, Exynos 2500’ün 3nm GAA teknolojisiyle seri üretimine geçerek gelecek yıl sunulacak Galaxy S25 serisinde kullanmayı planlıyor.

civril-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu