Haber

Sarıyer’de inşaat çalışmaları sırasında yolda meydana gelen çökme sonucu iki bina tahliye edildi

Sarıyer’de inşaat çalışmaları sırasında yolda meydana gelen çökme nedeniyle iki bina tahliye edilerek güvenlik altına alındı.

Ayazağa 105 Sokak’ta bir yılı aşkın süredir devam ettiği öğrenilen konut inşaatı sırasında fore kazıkların kırılması sonucu inşaat alanı ve yolun bir kısmında çökme meydana geldi.

Haber verilmesi üzerine olay yerine polis ve Sarıyer Belediyesi zabıta ekipleri sevk edildi.

Çökmenin ardından bölgede yaşayan vatandaşlar panik içinde evlerini terk ederken, alt yapının hasar görmesi nedeniyle caddenin suyu kesildi.

Polis grupları güvenlik şeritleri çekerek sokağı trafiğe kapattı.

Mahalle sakinleri, belediye ekiplerinin inşaatta gerekli incelemeleri yapmadığını, inşaattan kaçak hafriyat yapıldığını iddia etti.

Öte yandan inşaat alanı ve yoldaki çökme anı vatandaşlar tarafından cep telefonlarıyla kaydedildi.

Görüntülerde, savunma saclarının devrilmesinin ardından inşaat demirlerinin bulunduğu alan ile fore kazıkların yol ile birlikte çöktüğü anlar görülüyor.

Sokaktaki iki bina mühürlendi

Yıkımın meydana geldiği caddede, şantiyeye yakın iki adet üç katlı bina, Sarıyer Belediyesi ekiplerince boşaltıldıktan sonra mühürlendi. Dairelerde ikamet eden vatandaşların belediyeye ait sosyal tesislere yerleştirileceği öğrenildi.

İSKİ ekipleri, çökme nedeniyle zarar gören su bordürünün tamiri için olay yerine geldi. Ekipler yeni sınırlar çizmek için çalışıyor.

Sarıyer Kaymakamı Ömer Kalaylı da olay yerine gelerek incelemelerde bulundu.

“Deprem zannettik”

Çöken yolun kenarındaki binada oturan Birgül Yeşilbaş, çöken yolun daha önce toprakla doldurulduğunu, üzerine beton dökülerek kapatıldığını iddia etti.

Bu sabah balkondan baktığında yolun tamamen ayrılmış olduğunu gördüğünü anlatan Yeşilbaş, “Bu sefer yol çökmeye başlayınca fore kazıklar deprem gibi bir gürültüyle yere düştü. Herkes dışarı fırladı. şimdi yol ayrılmaya devam ediyor evlerimizde kalamıyoruz daha önce belediye başkanımız da geldi buranın ne kadar tehlikeli bir yapılaşma olabileceğini gördü bir de alttan sürekli su çıkıyor bağlanıyorlar O suyu buraya çekmek için. O suyu buradan kanala veriyorlar.” dedi.

Bir diğer mahalle sakini Gülşen Uyanık, yol çökünce sarsıntı zannettiklerini ve yataktan fırladıklarını söyledi.

Uyanık, geçen yıl yolun çökmesi üzerine belediye ekiplerinin geldiğini belirterek, “Bu sefer daha kötü oldu. Nasıl evde kalacağız, nasıl güvenelim? Korkuyoruz. Burasıyla ilgili önlem almaları gerekiyor. Sen de kimseye güvenme.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu