Ekonomi

Şehirlerarası ulaşım zammı

HaberTürk’ten Yiğitcan Yıldız’ın haberine göre bayramda seyahat edeceklere kademeli zam var. ulaşım fiyatlarıçıktı.

Örneğin, İstanbul Otogarı’ndan İzmir’e otobüs seferi 13 Nisan Perşembe günü 350 TL iken aynı firmanın bilet fiyatı bayram haftasının başlayacağı 14 Nisan Cuma günü 500 TL’ye çıkıyor.

Yani aynı otobüs biletinde 1 gün arayla yüzde 40’tan fazla fiyat değişikliği oluyor.

Yolculuk mesafesi arttıkça 1 günlük artış oranı iki katına çıkmaktadır.

Örneğin 13 Nisan Perşembe günü İstanbul Otogarı’ndan Bodrum’a otobüs yolculuğu 450 TL iken 14 Nisan’da bu bilet yüzde 66 artarak bilet fiyatı 750 TL’ye çıkıyor. Bu fiyatların ve 1 günlük fiyat değişimlerinin birçok firmada benzer olduğunu belirtmek gerekir.

Havayolu fiyatları da arttı

Örneğin bir havayolu şirketinin İstanbul Havalimanı ile İzmir Adnan Menderes Havalimanı arasında 13 Nisan günü öğle saatlerinde yaptığı yolculuğun maliyeti 1.163 TL. Aynı şekilde 14 Nisan’da da aynı güzergahta firmanın bilet fiyatı 13 Nisan’da olduğu gibi yine aynı güzergahta 1.163 TL civarında.

Bu firmanın festival haftasında birebir güzergahta fiyatları 1.600 TL’ye kadar çıksa da artış oranının otobüs bileti oranının altında kaldığı görülüyor.

Öte yandan Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan İzmir’e uçak yolculuğu için başka bir havayolu şirketi tercih edildiğinde 13 Nisan’daki bilet fiyatı 1,24 TL. 14 Nisan’da aynı yolculuk 1.400 TL’ye çıkıyor. Yani bu bilete 1 günde yüzde 40 zam olduğu anlaşılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu