Haber

Somali Atletizm Federasyonu Başkanı görevden alındı, yarışan atlet tartışmalara yol açtı

Somalili Gençlik ve Spor Sağlık Bakanlığı, Somali Atletizm Federasyonu lideri Khadijo Aden Dahir’in “görevi kötüye kullanma ve kayırmacılık” nedeniyle görevden alındığını duyurdu. Çin’de düzenlenen 31. Yaz Dünya Üniversite Oyunları’nda 100 metre yarışında Somali adına yarışan Nasro Abu kar Ali’nin ne sporcu ne de koşucu olduğu belirtildi.

Somali Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Bakanlık, Çin’de düzenlenen son maçlara katılan kişiler hakkında soruşturma yürüttü. Sonuçlar, Nasro Abukar Ali’nin ne sporcu ne de koşucu olduğunu ortaya çıkardı. Başkan” Somali Atletizm Federasyonu Başkanı Khadijo Aden Dahir, uluslararası arenada görevi kötüye kullanma, adam kayırma ve ulusun adını karalama eylemlerine girişmiştir.”

NE OLDU?

Çin’de düzenlenen 31. Yaz Dünya Üniversite Oyunları’nda kadınlar 100 metre yarışında Somalili atlet Abukar Ali’nin görüntüleri geçtiğimiz günlerde sosyal medyada gündem olmuştu. Paylaşılan görsellerde Abukar Ali’nin ‘fit’ görünmemesi ve ‘göbekli’ olması dikkat çekti. Ayrıca diğer koşucular kısa sürede yarışı bitirirken, Abukar Ali’nin hafif tempoda koşarak yarışı tamamladığı görüldü. Olayı sosyal medyadan izleyen Somalili kullanıcılar, “Bütün milleti neden böyle utandırıyoruz?” diğerleri ise “Bu bir şaka olmalı” ifadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu