Haber

Ticarette yaşanan artış karayolu taşımacılığına da yansıdı

ANKARA (İGFA) – Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, karayolu nakliyecilik evraklarıyla ilgili açıklama yaptı.

Pandemi devriyle birlikte tedarik zincirinde yaşanan değişikliklerin Türkiye’nin dünya ticaretindeki pozisyonunu güçlendirdiği vurgulanan açıklamada, ticarette yaşanan artışın karayolu nakliyatı dalına yönelik talebi de arttırdığı kaydedildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’’ndan yetki dokümanı alan firma sayısının 2022 yılı Kasım ayı itibariyle yüzde 50 artış gösterdiği belirtilen açıklamada, tıpkı periyotta memleketler arası taşıma yapmak üzere Bakanlığın otomasyon sistemine kaydedilen taşıt sayısı 55 bin artarken firmalarda kayıtlı taşıt sayısı ortalama yüzde 33 arttı”ğı kaydedildi.

KARAYOLU TAŞIMALARI İHRACATA CAN VERİYOR

““2021 yılında ülkemiz ihracatı 225 milyar dolar ile rekor kırarken, uluslararası karayolu taşımacılığında ihraç taşıma sayısı 1.5 milyonu aşarak bunda önemli bir rol oynadı”” denilen açıklamada, bu yıl da ihracatın istikrarlı bir biçimde artmaya devam ettiğini tabir edildi.

Uluslararası karayolu nakliyeciliğinde bu yılın birinci 10 aylık devrinde yüzde 15 artış yaşandığı kaydedilen açıklamada şu sözler yer aldı:

““Bakanlığımız nezdinde son periyotta gerçekleştirilen teşebbüsler sonucunda Avrupa’ya yönelik taşımalarda Bulgaristan, Romanya, Sırbistan, Macaristan üzere ülkelerde, Asya’ya yönelik taşımalarda ise Rusya, Kazakistan ve Azerbaycan ile transit geçiş dokümanı sıkıntısının çözülmesi Türk taşımacılarının önünü açtı. Yalnızca son iki haftada; Azerbaycan’dan bin adet 3’üncü ülke ve 3 bin adet transit, Gürcistan’dan 3 bin adet 3’üncü ülke, Belarus’tan bin adet boş giriş yük alma ve 500 adet 3’üncü ülke, Estonya’dan 200 adet tek-tip, Yunanistan’dan ise 3 bin adet ikili geçiş dokümanı ek olarak alındı. Böylelikle 2022 yılında 21 farklı ülkeden alınan ek geçiş dokümanı sayısı 320 bini, toplam geçiş dokümanı sayısı ise 1.6 milyonu aştı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu