Ekonomi

Türk ekonomisinin geleceğini etkileyecek toplantı! Şimşek ve Erkan dünyanın en büyük yatırımcılarıyla buluştu

seçimden sonra değişti ekonomi Yönetim, uygulamaya koyduğu faiz artışı başta olmak üzere yeni politikalarıyla ilk kez yabancı yatırımcıların karşısına çıktı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, JP Morgan’ın İstanbul’da düzenlediği Türkiye Ekonomik Forumu kapsamında uluslararası yatırımcılarla bir araya geldi.

ŞİMŞEK VE ERKAN SUNUM YAPTI

Toplantıda Şimşek ve Erkan yatırımcılara sunumlar yaparken, toplantıya 50’ye yakın yatırımcı katıldı. Şimşek’in yatırımcılara ‘mali politika görünümü’, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın ‘para politikası ve makroekonomik görünüm’ konulu sunum yaptığı öğrenildi.

SUNUM SONRASI BİRE BİR GÖRÜŞME

Şimşek, sunumunun ardından yatırımcı gruplarıyla ayrı ayrı bir araya gelerek BlackRock, JP Morgan, Singapore Wealth Fund ve Franklin Templeton yatırım şirketlerinin temsilcileriyle birebir görüşmelerde bulundu.

TOPLANTIDA NELER KONUŞULDU?

Reuters’in haberine göre Şimşek, toplantıya katılan yatırımcılara ekibinin tam bir siyasi temele sahip olduğunu ve kademeli olarak sıkılaşmaya devam edeceklerini söyledi. Ayrıca önden yüklemeli maliye politikasına vurgu yaptığı ve depremle ilgili harcamalar kaldırıldığında Maastrih kriterlerine yaklaşılacağı belirtildi. Şimşek’in toplantıda kredi büyümesine getirilen tedbirlerin etkisiyle ekonominin yavaşlayacağını ancak ekonomide ani bir duraklama istemediklerini de ifade ettiği öğrenildi. Merkez Bankası Başkanı Erkan, sunumunda ağırlıklı olarak enflasyona odaklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu