Ekonomi

Turkcell Bank of China ile Yeşil Kredi Anlaşması İmzaladı

Turkcell, 2030 yılına kadar elektrik ihtiyacının yüzde 100’ünün kendi yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanması hedefi kapsamında Bank of China ile 30 milyon Euro’luk yeşil kredi anlaşması imzaladı. Kredi, operatörün yenilenebilir enerji yatırımlarının finansmanında kullanılacak. uluslararası kabul görmüş Yeşil Kredi İlkeleri kapsamında.

2030 yılına kadar elektrik tüketiminin %100’ünü kendi yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılamayı ve 2050 yılında net sıfıra ulaşmayı hedefleyen Turkcell, sürdürülebilirlik faaliyetleri için uluslararası finansman sağlamaya devam ediyor. Açıklamaya göre işletmeci, geçtiğimiz günlerde Çin’in en eski bankalarından biri olan Bank of China ile yenilenebilir enerji yatırımlarını finanse etmek için 30 milyon avroluk “yeşil kredi” anlaşması imzaladı. Söz konusu anlaşma ile sağlanan kredi, uluslararası kabul görmüş Yeşil Kredi İlkeleri kapsamında yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı üretim tesislerinin kurulması için yapılacak ilave enerji yatırımlarının finansmanında kullanılacaktır. Kredinin vadesi ilk yılı ödemesiz olmak üzere 5 yıl olacak.

“Sürdürülebilirlik odaklı yatırımlarımızda ‘yeşil kredi’ kullanmaya devam edeceğiz”

Turkcell Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kamil Kalyon, “Türkiye’nin lider teknoloji şirketi olarak tüm iş süreçlerimizde insan odaklı ve çevreye duyarlı kurumsal yaklaşımla hareket ediyor, tüm faaliyetlerimizde çevresel, sosyal ve yönetişim konularına odaklanıyoruz ve çevreye, topluma ve işimize katkıda bulunuruz Olumlu iz bırakmayı hedefleriz İklim değişikliğinin işimize, sektörümüze ve dünyamıza getirdiği risklerin farkındayız ve bu alanda analizler ve aksiyonlar geliştiriyoruz. kapsamında öncelikle İklimle İlgili Finansal Bildirimler (TCFD) tavsiyelerini dikkate alıyoruz.Risklerimizi ve fırsatlarımızı belirledik.Bu çalışma ile Turkcell’in iklimle ilgili eylemlerine daha geniş bir perspektiften bakabiliyor ve sektöre ışık tutabiliyoruz. iklim değişikliğine karşı daha dirençli olmak için gelişim alanları Telekomünikasyon sektöründe yenilenebilir enerjiye en çok yatırım yapan şirketiz ve bu alandaki yatırımlarımızı da artırmaya devam ediyoruz. yaparız. 2030 yılına kadar elektrik ihtiyacımızın yüzde 100’ünü kendi yenilenebilir enerji kaynaklarımızdan karşılama hedefimiz kapsamında Bank of China ile 30 milyon Euro’luk yeni bir ‘yeşil kredi’ anlaşması ile son adımı attık. Yenilenebilir enerji yatırımlarımıza finansman sağlayacak benzer krediler ile karbon ayak izimizi azaltıyor, çevreye karşı sorumluluğumuzu yerine getiriyor ve finansman maliyetlerimizi düşürüyoruz. Şirket olarak sürdürülebilir faaliyetlerimiz için kaynak yaratma çalışmalarımız kapsamında yapacağımız yeni yatırımlarla ‘yeşil kredi’ kullanmaya devam edeceğiz.”

“Kredi, Türkiye’nin daha yeşil bir ekonomiye geçişi için bir takviyedir”

Bank of China Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Dalei Ding, anlaşmaya ilişkin yaptığı açıklamada, “Banka olarak Turkcell’e yeşil finansman sağlamaktan mutluluk duyuyoruz. Yeşil finansman ve sürdürülebilirlik hedeflerimiz doğrultusunda tahsis ettiğimiz bu kredi, Türkiye’nin daha yeşil bir ekonomiye geçişine de temel teşkil edecek” diyen Erdoğan, “Dünyada ve Türkiye’de bankacılık sektörünün insanları iklim değişikliğinin etkilerinden korumak ve gelecek için yeşil ekonomiye yatırım yapmak için ciddi bir çaba sarf ettiğini görüyoruz. . Önümüzdeki dönemde de Türkiye’de yeşil finans ve sürdürülebilirlik temalı finans alanında rol oynamaya devam etmeyi planlıyoruz.” – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu