Haber

Türkiye Barolar Birliği Anıtkabir’i ziyaret etti

Türkiye Barolar Birliği (TBB), Cumhuriyetin 100’üncü yılı dolayısıyla Anıtkabir’i ziyaret etti.

TBB’nin daveti üzerine bir araya gelen avukatlar, Aslanlı Yol’dan yürüyerek Atatürk’ün mozolesine çelenk koydu ve saygı duruşunda bulundu.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi’ndeki Anıtkabir Özel Defteri’nde şunları yazdı:

“Türkiye Barolar Birliği’nin seçilmiş meclisleri olarak, şanlı bir hukuk devrimi ve kazanılan en güzel destan olan Cumhuriyetimizin 100. yılında hak mücadelesi veren 180 bin avukatımızı temsil eden barolarımız ve meslektaşlarımızla birlikte buradayız. Emperyalizme meydan okuyan halkın lideri olarak, sımsıkı arkamızda duruyoruz. İçimize sımsıkı kenetlenmiş yurtseverlerle bir araya geldik, içimize ektiğiniz umut tohumlarını vicdanımızda büyüttük.

Ateş çemberinden çıkardığınız bir halkın özgür bir vatanda yaşaması için adadığınız hayata duyduğumuz vefayı kalbimizde eşitledik ve sonsuzluğa ulaştık. Aklın ve bilimin rehberliğinde, laik hukukun güvencesinde, en büyük eserin olan Cumhuriyet sayesinde kul değil, birey, eşit vatandaşlar olarak şükran ve minnetle geldik. 1938’den bu yana sizi ölümsüz kılan, ‘hiçbir dogmayı geride bırakmama’ anlayışınızla, asilliğiniz ve cesaretinizdir.

Demokratik, laik, sosyal, insan haklarına dayalı hukuk devleti ilkelerine dayanan Cumhuriyetimizi ilelebet yaşatmak, taşımaktan gurur duyduğumuz sorumluluk ve yükümlülüğümüzdür. Yoktan var ettiğin ve bu da yetmediği bu ülkenin küllerinden yeniden doğmasına yardım ettin, geleceği emanet ettiğin bizler mirasına sahip çıkıyoruz. Sonsuza dek ayakta kalacak Cumhuriyet’te hiçbir egemenliğe boyun eğmeden hukuk ve adalet için mücadele etmeye devam edeceğiz. Rehberimiz, pusulamız, güneşimiz ilkelerinizdir. “Bitmeyen özlemimizle, sevgimizle, şükran ve saygılarımızla.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu