Haber

Venezuela’da Chavez’e yönelik başarısız darbe girişiminin 21. yıl dönümü anıldı

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, eski Devlet Başkanı Hugo Chavez’e yönelik başarısız darbe girişiminin 21. yıl dönümünde açık havada destekçilerine seslendi.

Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi (PSUV) önderliğinde başkent Karakas’ta toplanan binlerce kişiye seslenen Maduro, 21 yıl önce milyonlarca Venezuelalının darbeye karşı Chavez’i korumak için sokaklara döküldüğünü belirtti.

Maduro, “21 yıl önce 6-7 milyon Venezuelalı, komutan Chavez’e karşı uluslararası darbeyi yenmek için benzeri görülmemiş bir mucize gerçekleştirdi. Halk, ordunun onunla birleşmesini ve tutuklu komutanımız Hugo Chavez’i kurtarmasını istedi.” ifadesini kullandı.

Ülkede devam eden yolsuzluk soruşturmalarına değinen Maduro, “Büyük bir ahlaki ve etik sorunumuz var. Ablukanın bizi etkilediği aşikar ama yolsuzlukla canımızı yakanlar, halkın servetini çalanlar da kaybediyor. Adalet lazım. Bu zalimlere karşı masaya vurun. Venezuela halkına yemin ederim ki adalet halktandır.” Hırsızlık yapanlara gerekeni yapacaktır.” dedi.

Maduro, yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimleri için net bir tarih olmadığını belirtti.

ABD Beyaz Saray sözcüsüne tepki

ABD Beyaz Saray sözcüsünün muhalefetle diyalog olmazsa Venezuela’ya yeni yaptırımlar uygulanabileceği yönündeki açıklamasına tepki gösteren Maduro, “Dün ABD sözcüsü Venezuela’yı tehdit etti. Hükümetinin tehditlerini kabul etmiyoruz, istiyoruz. Venezuela’ya saygı duymak.” dedi.

Venezuela’yı 14 yıl yöneten Chavez, 5 Mart 2013’te 58 yaşında öldü.

derecikhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu