Yaşam

YouTuber Tolga Özuygur 3D Yazıcı ile ‘Protez El’ Yaptı

6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 11 ilimizi etkisi altına alan deprem sonrası herkes yaraları sarmak için elinden geleni yapmaya devam ediyor. Arama kurtarma çalışmalarının ardından enkaz altından çıkarılan vatandaşlarımız maalesef birçok sağlık sorunu olankarşılaşabilir.

En sık görülen sağlık sorunlarından biri de el, kol, ayak ve bacaktır. uzuvların amputasyonu . Uzuvları kesilmiş kişilere verilen protezlerle yaşam kalitesinin artırılması amaçlanmaktadır. Son yaşadığımız depremin ardından çok sayıda insan enkaz altından çıkarıldı ve bir süre daha ‘protez’ ihtiyacının artacağı yönünde açıklamalar yapıldı.

YouTuber Tolga Özuygur da bu ihtiyaca dikkat çeken bir görsel paylaştı;

Protez ihtiyacını videoda anlatan Özuygur, gerekli malzemeleri ve protez el üretiminin aşamalarını anlatıyor. 3D baskı ile üretilenve sonra monte edilen modüller fonksiyonel bir protez ele dönüşür.

Özuygur aynı zamanda Türkiye’de. 3D baskı ile protez üreten sivil toplum kuruluşu Robotel’den hakkında da konuşur. El ve parmak protezi ihtiyacı olan bireyler için ücretsiz protez üretimi yapan Robotel, farklı ihtiyaçlara yönelik fonksiyonel protez modelleri için de detaylı bilgi ve üretim için gerekli tüm detayları içeren belgeler sunuyor.

Buraya tıklayarak Robotel’in web sitesini görüntüleyebilir ve 3D baskı ile üretebileceğiniz farklı protezler hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Tolga Özuygur’a bu önemli ihtiyaca dikkat çektiği için teşekkür ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu