Haber

Akşener: Erdoğan Anayasanın verdiği hakemlik görevini yerine getirmeli

YETER Partisi Genel Başkanı Meral Akşener, Türkiye İşçi Partisi’nden milletvekili seçilen Gezi Parkı davası sanığı Can Atalay hakkındaki yüksek mahkeme kararlarına ilişkin, “Bu konunun tarafı olmak yerine, Sayın Erdoğan, Anayasamızın ve hukukun üstünlüğü ilkesinin kendisine verdiği hakemlik ve uzlaştırma görevini derhal yerine getirmiştir.” “Zarar veren çalkantının bir an önce ortadan kaldırılmasını öne sürmek ve bu konuda tavır almak gerekiyor.” söz konusu.

Akşener, partisinin Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde düzenlediği Geçmişten Geçmişe Milli Yükseliş Paneli’ne katıldı.

Panelin ardından gazetecilerin Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Yargıtay’ın Can Atalay hakkında verdiği kararlarla ilgili sorularını yanıtlayan Akşener, yargı içindeki bu kurumların çalkantılarını ele aldığını söyledi. kanun, çok ciddi.

Bunun bir devlet ve anayasa krizi olduğuna inandığını belirten Akşener, partisinin bu konudaki tavrını ortaya koyan bir açıklama yaptığını hatırlattı.

Akşener, “Sayın Erdoğan böyle bir mücadeleyle anayasa değişikliğinin altyapısını hazırlayacak adımları attıysa bu çok tehlikeli, son derece yanlış bir konudur.” söz konusu.

Türkiye’de anayasa değişikliği yapılabileceğini, bununla ilgili öneriler getirileceğini, millet tarafından kabul edilmesi halinde anayasa değişikliklerinin uygulanacağını belirten Meral Akşener, şöyle devam etti:

“Mevcut Anayasayı askıya alırsanız, mevcut Anayasanın hükümlerini yok sayarsanız, maddelerine itiraz ederseniz o ülkede hukuk olmaz. Anayasa çiğnenir. Tekrar ediyorum, son derece yanlıştır. Sayın Bakanım.” Erdoğan, bu konuyla ilgili olarak “Taraf olmak yerine, Anayasamızın ve hukukun üstünlüğü ilkesinin kendisine verdiği tahkim ve uzlaştırma misyonunu baltalayan çatışmayı derhal ortadan kaldıracak şekilde bu konuda bir an önce ortaya çıkmalı ve tavır almalıdır.”

İYİ Parti’nin bu konuda kanunun arkasında durduğunu belirten Akşener, kanunun uygulanmasından sorumlu kurumların birbiriyle kavga etmesinin, çatışmasının önlenmesi gerektiğini vurguladı.

Akşener, “Etrafımız bir ateş çemberiyle çevrilmiş durumda ve birçok sorunun yaşandığı bir dönemde Türkiye’nin sakinliğini ve iç sistemini koruması gerekiyor. Anayasa değiştirilecekse tavsiye edilir, tartışılır; bu başka bir şey, herkesin aklını başına toplaması ve bunu bugünün prestijiyle bir an önce düzeltmesi gerekiyor.” söz konusu.

Panele Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Emekli Büyükelçi Halil Akıncı ve Prof. Dr. Taşansu Türker katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu