Haber

Kanada, Çin’in seçimlere müdahale ettiği iddiasını soruşturacak

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Çin’in Kanada seçimlerine müdahale ettiği iddialarını araştırmak üzere özel bir soruşturmacı atanacağını söyledi.

Başkent Ottawa’da basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Trudeau, müfettişin seçimlere müdahale iddialarının araştırılacağını ve ardından kamu soruşturması açılıp açılmayacağına karar verileceğini söyledi.

Trudeau, Meclis Ulusal Güvenlik Komitesi’nden bahiste ima edilen bilgileri değerlendirmesini de isteyeceğini belirtti.

Muhalefet partilerinin tezlerle ilgili tam bağımsız soruşturma talebini reddeden Trudeau, “Önce bağımsız ve özel raportörden hükümete doğru ve uygun ilk adımın ne olacağı konusunda tavsiye vermesini isteyeceğiz” dedi. dedi.

Trudeau, tüm siyasi başkanların 2019 ve 2021 seçim sonuçlarının dış müdahaleden etkilenmediği konusunda hemfikir olduğunu da hatırlattı.

Kanadalı istihbarat yetkilileri geçen yılın başında Çin’in 2019 federal parlamento seçimlerini etkilemek için bir dizi adayı gizli bir ağla finanse ettiğini iddia etmişti.

Kanada basınında yer alan haberde, söz konusu faaliyetlerden Başbakan Justin Trudeau’nun haberdar edildiği iddia edildi.

Çin, ülkedeki Çin diplomatik misyonlarının 2019 federal parlamento seçimlerine müdahale etmeye çalıştığı yönündeki söylentilere karşı Kanada’yı davet etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu