Haber

Savaşa hayır demenin bedeli: Baba hapse, kız yetimhaneye

53 yaşındaki Alexei Moskalev ve 12 yaşındaki Masha Moskaleva, Masha’nın Nisan 2022’de çizdiği tablonun ardından başkent Moskova’nın güneyindeki Tula bölgesinde yetkililerin dikkatini çekti. Moskaleva’nın fotoğrafında Ukrayna ve Rusya bayraklarının yanı sıra “Savaşa Hayır”Ve “Ukrayna’ya Zafer” cümleler vardı. Öte yandan fotoğrafta bir de çocuğunu Rus füzelerinden koruyan bir anne vardı.

Bağımsız insan hakları gözlemevi OVD-Info’ya göre; günler sonra, Masha Moskaleva’nın okuldaki fotoğraf öğretmeni fotoğraf hakkında müdüre bilgi verdi. Daha sonra Moskaleva’nın babası da Odnoklassniki adlı bir sosyal medya platformunda savaş karşıtı bir yorum yaptı. “Rus ordusunu karalayarak”suçlandı.

BABASI HAKLI OLDUĞUNDA KIZ YETİMLERE GÖNDERİLDİ

OVD-Info, Federal Güvenlik Servisi yetkililerinin Moskaleva’yı okulda ziyaret ettiğini de yazdı. Alexei Moskalev ve kızı Moskaleva, evleri arandıktan ve güvenlik güçleri tarafından sorgulandıktan sonra Yefremov’dan ayrıldı. yaklaşık aralık ayında “Rus ordusunun itibarına zarar vermek” Bu nedenle yargılanan Moskalev, 1 Mart Çarşamba günü tutuklandı. OVD-Info, Moskalev’in Yefremov Soruşturma Komitesi Karargahına götürüldüğünü yazdı.

Babasının tutuklanmasının ardından yalnız kalan 12 yaşındaki Masha Moskaleva yetimhaneye götürüldü. Moskaleva, babası serbest bırakılana veya koruyucu bir aile bulunana kadar yetimhanede kalacak.

UKRAYNA İŞGALİNDEN SONRA SAVAŞA “SAVAŞ” DEMEK YASAKLANDI

Rusya’da savaşa “savaş” yasak deyin. Ukrayna’nın işgalinden kısa bir süre sonra Rus milletvekilleri orduyu itibarsızlaştıranlara karşı seslerini yükselttiler. “yanlış bilgi”Yayılan ifadeleri yasakladı, cezası üç yıldan hapisten başlıyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu