Sağlık

Yeni Sendika’dan Maaş Artırım Tepkisi

Sağlık ve Sosyal Hizmet İşçileri Sendikası YENİ SENDİKA’dan, kamu çalışanlarına verilen zamma rağmen memurların hala yok sayıldığı gerekçesiyle tepki geldi. YENİ SENDİKA İstanbul İl Temsilcisi Suna Varol Cörüt basın açıklamasında, “Sendikalarımızı sendikal başarılarından dolayı kutluyoruz. Kamu çalışanlarımız adına yapılan zamlara sevindik, emeğin ve alın terinin hakkına sevindik. Ancak goygoycu memur birliklerimizin yetkili ağaları maalesef başarısız olmuştur. Memurlara yapılamayan zamların günahı da bu yetkili memur birliklerine aittir.

İstanbul İl Temsilcisi Cörüt açıklamalarına şöyle devam etti:
Bugün Türk çalışma hayatında tarihi bir gün yaşıyoruz. 700 bin kamu personel bedeli için görüşmeler tamamlandı. Alınan zam oranları ile kamu çalışanlarımızı temsil eden sendikalar tarafından çalışma hayatında değerli bir başarıya imza atılmıştır. Bu anlamda bu başarıya imza atan sendika yöneticileri olan arkadaşlarımı aradım. Kamu çalışanlarımızın talep ve beklentilerine yönelik gösterdikleri çabadan dolayı kendilerini tebrik ettim.
Geçen hafta köpüren ‘1 Mayıs’ta memurlara müjdeli bir haber alacağız’ haberiyle suni gündem oluşturan, 1 Mayıs’ta bile kamu çalışanlarını hayal kırıklığına uğratan sendika ağalarının nasıl emek ve dayanışma içinde olduklarını hep birlikte gördük. Gün, sınıfa düştü. Memurların, emeklilerin ve asgari ücretlilerin zam müjdesi aldığı bir dönemde devlet memurlarının görmezden gelinmesi, mevcut memur sendikacılığının ve özellikle yetkili sendikanın beceriksizliğinin somut bir göstergesidir. Kamu çalışanlarının sorunlarını, talep ve beklentilerini ilgili mercilere yeterince anlatamayan, beklenti ve taleplerini dile getiremeyen, memur sendikacılığı oynayanların sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarımızı temsil edemeyecekleri de ortaya çıkmıştır.
YENİ SENDİKA olarak, kuruluş amacımız doğrultusunda, eğilmeden, bükülmeden, gerçek zaman ve mekanda, yavaş, samimi, şeffaf ve çalışkan bir sendikacılık anlayışıyla sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarımızın haklarını aramaya devam edeceğiz.
Tüm kamu görevlileri için dile getirilen zamlar ve yapılacak sosyal yardım paylarına ek olarak sağlık çalışanlarımıza; Kamu çalışanlarına yapılan bu zamdan sonra “minimum 3000 TL’lik artış” talebimizi “5000 TL” olarak yeniliyor ve tekrarlıyoruz. En düşük sağlık ve sosyal hizmet görevlisi maaşı; Tabii ki yoksulluk sınırı olan 31 Bin TL’nin üzerinde olması gerekiyor. Kuyu; okula girerken sınava giren, KPSS ile memur olan, oryantal hizmet yapan, zorunlu hizmeti olan, devletimize karşı büyük bir sorumlulukla milletimizin hizmetinde olan vasıflı ve kalifiye işçileriz. Aylık 35 bin TL’nin altına düşmemeli. Bu rakamın altında artık memurlarımızın ailelerinin geçimini sağlaması mümkün değil. YENİ SENDİKA olarak bugün ve yarın sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarımızın enflasyonun altında ezilmeyeceği bir çalışma hayatı için sonuna kadar mücadele edeceğimizi haykırıyoruz. Onlar da sahada değiller. Çalışanların yanında değiller. Ama artık “YENİ BİR BİRLİK” var. Hepimiz için YENİ bir yol var. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu