Haber

Yunanistan’da mülteciler için ‘Ben insanım, çöp değil’ kampanyası

Komşu Yunanistan’ın şehirlerindeki çöp kutularının üzerinde son aylarda bir afiş ilgi geçiyor. “Ben insanım, çöp değil” sloganının yer aldığı afişte genç bir sanatçının yarattığı videolara yönlendiren karekodlar bulunuyor. Sanatçı, Yunanistan’da dikkatleri üstüne çeken farkındalık yaratma gayreti ile mahallî sakinleri berbatlaşan mülteci sorununu düşünmeye teşvik ediyor.

MÜLTECİ ÇOCUKLAR İLHAM KAYNAĞI

Yunanistan’da ses getiren kampanya 2022 yılının ilk aylarında başlatıldı. 16 yaşındaki sanatçı Hellada Stasinoglou, her iki ayda bir senaryosunu kendisinin yazdığı, Yunanistan’da yaşayan reşit olmayan mültecilerin ömrü üzerine bir dakikalık yeni bir görüntü yapıtı yaratıyor. Yapıtın tanıtımı, “Ben insanım, çöp değil” kampanyası vasıtasıyla yapılıyor. Stasinoglou’ya nazaran, sinema bir animasyon olmasına karşın her yaşa hitap ediyor. Sinemaların ilham noktası ise reşit olmayan mültecilerin ve genel olarak çocukların karşılaştıkları zorluklar.

Sosyal medyanın farkındalık yaratmak için bir araç olarak kullanılmasının savunucusu olan Stasinoglou, eski ve yeni medyayı birleştirerek çocukların araçsallaştırılması, tüketim, iklim değişikliği ve mülteciler ortasındaki bağ üzere soyut mevzuları ele alıyor.

YASAKLAMALARA İNAT KAMPANYA SÜRÜYOR

Efimerida ton Sintakton gazetesine konuşan Stasinoglou, “Sosyal medya platformlarının sahibi olan şirketler genellikle çalışmalarımı susturdular. Çalışmalarımın ücretli tanıtımı için yayınladığım videolar sansürlendi” dedi. Toplumsal medyadaki yasaklara karşın Kanada doğumlu Stasinoglou, çöp kutuları üzerine yapıştırılan afişler aracılığı ile mülteciler için sesini yükseltemeye devam ediyor. Genç sanatçı ayrıyeten, destekçileri ile bir arada oluşturduğu ‘StasisHellas’ sanat/teknoloji uygulaması ile toplumun ilgisini çekmeye devam ediyor.

Genç sanatkarın yürüttüğü kampanyanın çevreci istikameti de dikkat çekiyor. Bitkisel mürekkeplerle basılan afişler vakitle soluyor. Etraf dostu afişler 4 binin üzerindeki noktaya, merkezi meydanlara, okullara, turizm ve alışveriş merkezlerine yapıştırıldı. Kampanya, ayrıyeten Vironas Belediyesi Sokak Sanatı Şenliği üzere etkinliklere katıldı.

www.stasishellas22.gr web sitesinde yer alan kısa animasyon sinemalarında, mülteci çocukların Yunanistan’da karşılaştığı zorlukların yanı sıra, 1922’nin sonlarında Anadolu’nun Ege kıyılarında Hıristiyan toplulukların yaşadığı yıkıma da atıfta bulunuluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu